ERAL-NIT ÇALIŞMASININ GEREKÇESİ NEDİR?

ERAL-NIT’ in geliştirilmesinin birçok nedeni vardır; bunlardan birincisi, şu anda dünyada pek çok zeka testi kullanılmasına rağmen, bu testlerin çoğunun sözel testler olmasıdır (örn Weschler 5 – CAS). Bu durum, okuryazar olmayan veya dili etkili bir şekilde kullanamayan 5-17 yaş grubu için için sorun oluşturabilmektedir. Bu sorunun üstesinden gelmek için ERAL-NIT sözel olmayan bir testtir.

ERAL-NIT’in geliştirilmesine duyulan ihtiyacın altında yatan bir başka neden ise birçok benzerinden farklı olarak, ERAL-NIT’in uygulanmasının yaklaşık 25 dakika kadar sürmesidir. ERAL-NIT özellikle dikkat süreleri oldukça kısa olan erken yaş gruplarını da kapsadığı için test süresinin kısa olması önemlidir.

ERAL-NIT’in geliştirilmesine duyulan bir diğer ihtiyaç ise bu tür ölçümlerin güvenilirliği ne kadar yüksek olursa olsun, uygulayıcılardan kaynaklanan hatalar olabilmektedir.

Bu ve benzeri sorunları en aza indirmek için ERAL-NIT, değerlendirme sürecinin sonunda katılımcının performansına ve ebeveynin beklentilerine ilişkin ayrıntılı bir rapor vermektedir.

ERAL-NIT yazılım programı kullanılarak yapay zekadan destek alan, tablet ile uygulanan bir testtir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir